استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی


اگر شما هم یک بیمار آلزایمری در منزل دارید خوب است نحوه برخورد با این بیماران و چگونگی کنترل آنها را بیاموزید. اغلب مردم فکر میکنند بزرگترین مشکل بیماران آلزایمری فراموشی است در حالی که اختلالات رفتاری که بعد آن دچارش میشوند خطرناک تر است و توجه بیشتری نیاز دارد.

بیماران آلزایمری

طبق نتایج یک مطالعه، پیاده روی تند می تواند برای بیماران مبتلا به آلزایمر که در مراحل اولیه هستند فایده
داشته باشد.

به گفته محققان دانشگاه کانزاس آمریکا پیاده روی علاوه بر بهبود فعالیت های فیزیکی موجب کاهش روند از بین رفتن
حافظه و توانایی های فکری می شود.

بیماران آلزایمری

علائم بیماران آلزایمری

این مطالعه شامل ۷۰ بیمار بود.
در برنامه برخی آنان پیاده روی تند حداقل به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته تعیین شد.
برخی دیگر تحت عنوان گروه کنترل در کلاس های ورزش های کششی شرکت داده شدند.بعد از شش ماه، بسیاری از
شرکت کنندگان در هر دو گروه شاهد بهبود در عملکرد فیزیکی شان بودند.

روند زوال فکری و حافظه گروه کنترل نیز کاهش یافته بود.اما در گروه پیاده روی، برخی افراد شاهد بهبود قابل
توجهی در توانایی تفکر و حافظه شان بودند و حتی اندازه هیپوکامپ مغزشان هم که در مراحل اولیه تحت تاثیر
بیماری آلزایمر کوچک می شود، افزایش نسبی یافته بود.جیل موریس، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «به نظر
می رسد برنامه درست ورزشی می تواند بهبودبخش بیماری باشد.
اما هنوز ما به آن برنامه ایده آل دست نیافته ایم.»

خوب است بدانید نیاز اصلی بیماران مبتلا به آلزایمر چیست؟

بیماران آلزایمری

رفتار با بیماران آلزایمری

بر خلاف تصور عمومی مردم فراموشی عمده‎‌ترین مشکل بیماران مبتلا به آلزایمر نیست. اختلالات رفتاری که بعد از ابتلا به بیماری بروز می‌یابد شامل غروب زدگی، خروج از منزل، وابستگی شدید به مراقب، رفتار‌های جنسی، توهم، هذیان، بیقراری، اختلالات خواب، تکرار مکررات، لجبازی، انبار و گم نمودن اشیاء و غیره است.

لیلا حفاریان، کار‌شناس ارشد روان‌شناسی و مسئول آموزش و پژوهش انجمن آلزایمر ایران در آستانه روز جهانی آلزایمر در گفتگو با خبرنگار سینانیوز گفت: «اولین گام مهم برای مراقبان آن است که از وظایف و تکلیف خود در برخورد با این بیماران آگاه باشند تا بدانند که چه هنگام باید وارد عمل شوند. در برخورد اول باید این سوال را از خود داشته باشند که آیا رفتار فرد بیمار برای خودش و اطرافیان آسیب پذیر است یا خیر. در صورت عدم تهدید رفتاری نیازی به تغییر و اصلاح نیست. اما اگر رفتار بیمار خطر جدی را دنبال می‌کرد باید به روانپزشک مراجعه نمایند.»

وی با توجه به رویارویی با مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به آلزایمر بیان کرد: «این امکان وجود دارد که بیمار به علت عوارض جانبی دارو‌های مصرفی دچار زمین خوردگی، خواب آلودگی و غیره شود که به مراقبان توصیه می‌شود علاوه بر درمان نوع رفتار با این اختلالات را در خود کنترل نمایند.»

علائم بیماری آلزایمر

حفاریان با اشاره به توهم یکی دیگر از علائم بیماری آلزایمر گفت: «این بیماران به شدت دچار توهم می‌شوند در واقع حوادث و رویداد‌هایی را متوجه‌می‌شوند که در عالم واقع وجود ندارد به طور مثال چهره یک فرد فوت شده را می‌بینند و با وی صحبت می‌‎کنند و یا حشره‌ای را روی بدن خود احساس می‌کنند که وجود ندارد که توصیه می‌شود برای کنترل این رفتار تمام آئینه‌های منزل را پوشانده و از فرد بیمار دور نگه دارند.»

وی افزود: «این امکان وجود دارد توهم به دلیل عفونت بروز یابد که با مصرف دارو رفع می‌شود
در غیر این صورت باید قوای پنجگانه بیمار مورد بررسی قرار گیرد.»

مشکلات رفتاری در فرد مبتلا به آلزایمر

به گفته مسئول آموزش و پژوهش انجمن آلزایمر ایران؛ یکی از مهم‌ترین مشکلات رفتاری در فرد مبتلا به آلزایمر هذیان است. هذیان، فکر اشتباهی که در بیمار بروز می‌‎یابد و برای اثبات صحت آن لجاجت می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: «در هذیان احتمال تهمت زدن به اطرافیان در فرد بیمار افزایش می‌‎یابد. در این بین تهمت به همسر بسیار شایع‌تر است زیرا بیمار به مرور پیشرفت بیماری بستگان نزدیک و خانواده خود را فراموش می‌‎کند و زمانی که آن‌ها را در منزل خود می‌‎بیند دچار اشتباه می‌شود و آن‌ها را یک فرد غریبه تلقی می‌کند که در نتیجه باعث می‌شود همسر نسبت به بیمار وفادار نباشد.»

حفاریان با اشاره به برخورد صحیح و مناسب با بیماران مبتلا به آلزایمر گفت: «فرد مراقب با اطلاع از اختلالات رفتاری بیمار باید به صورت منطقی با وی برخورد کند و به صورت مداوم به بیمار احساس امنیت را با بیان جملاتی از قبیل من شما را درک می‌‌کنم، از شرایط سخت شما اطلاع دارم و برخی جملات که به بیمار آرامش دهد تلقین نماید.»

مهر و شفاف

امکان نظر دهی وجود ندارد.