استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسیآسین چلبی در گفتگو با خبرنگار استدیو، بابیان اینکه تأثیر اندیشه‌های مولانا مرزها را درنوردیده و به‌صورت جهانی در محافل مختلف موردبحث و بررسی قرار می‌گیرد، ابراز داشت: بدون شک وجود علمای ایرانی در عرفان اسلامی بی‌تأثیر نبوده است چراکه خوشبختانه در جغرافیای عرفان اسلام قرار داریم که همه یکدل و یک جان از کلام واحدی سخن می‌گویند.

وی بابیان اینکه هیچ جای شبهه‌ای برای تأثیرگذاری عرفان اسلامی ایرانی در جهان نیست، افزود: این اثرگذاری را امروز می‌توان در ادبیات جهان نیز مشاهده کرد که صدها سال بعد از مولانا همچنان کلام آن‌ها در آثار نویسندگان مشهور کشورهای دیگر به چشم می‌خورد.

نواده مولانا بابیان اینکه برادرم فاروغ چلبی ریاست بنیاد جهانی مولانا را بر عهده دارد، ابراز داشت: از کودکی می‌دانستیم که باید از مولانا همانند یک الماس گران‌بها نگه‌داری کنیم لذا در خانواده اشاعه فرهنگ مولانا را وظیفه خود دانسته و تلاش برای رسیدن به این مهم همچنان ادامه دارد.

چلبی در ادامه تصریح کرد: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته در راستای شناختن مولانا شاید زوایای این شخصیت برجسته هنوز برای عده‌ای از عموم مردم به‌طور کامل معرفی نشده است که این وظیفه ما را در بنیاد جهانی مولانا در راستای انتقال اندیشه‌های ایشان سنگین‌تر می‌کند.

وی بابیان اینکه کلاس‌های شرح و تفسیر مثنوی در بیان افکار و اندیشه‌های حضرت مولانا بسیار مؤثر است، افزود: تأثیرپذیری مولانا از قرآن و ذکر آیات در مثنوی نشان می‌دهد که این شخصیت‌های برجسته باخدا شناسی تلاش کردند تا صفات عالیه آن‌ها را به ذات ازلی نزدیک‌تر کند، امروز نه‌تنها خانواده چلبی بلکه عموم فرهنگ دوستان باید در انتقال درست اندیشه‌های ایشان به نسل بعد مؤثر عمل کنند.

امکان نظر دهی وجود ندارد.