استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسیبه گزارش خبرنگار استدیو، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیش از ظهر امروز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در حاشیه مراسم افتتاحیه سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در جمع خبرنگاران، تعدادی از برنامه‌های مشترک اتحادیه متبوعش و نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت را که در نمایشگاه امسال کتاب تهران اجرا می‌شوند، اعلام کرد.

وی با یادآوری اینکه پیشتر و در سال‌های قبل هم نمایشگاه کتاب فرانکفورت در کنار غرفه‌ای که به نمایندگی از ناشران آلمانی در نمایشگاه کتاب تهران داشت، برنامه‌های جانبی خود را با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار می‌کرد،  گفت: البته این مساله به دلیل مشکلات بودجه‌ای به مدت دو سال به تعویق افتاده بود اما خوشبختانه امسال با رایزنی‌های صورت گرفته، برنامه‌ریزی برای دو روز همایش نهایی شده است.

آموزگار افزود: در همین راستا روزهای جمعه ۱۴ و شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲ برنامه‌هایی درباره مسائل حوزه کتاب و نشر توسط نمایشگاه کتاب فرانکفورت در نمایشگاه کتاب تهران، برگزار می‌شود.

به گفته وی، میهمان این برنامه‌ها «مارکوس فلس» مدیر یکی از دو شرکت بزرگ توزیع کننده کتاب در آلمان و موضوع برنامه روز اول قیمت ثابت کتاب است و اینکه تخفیف دادن به کتاب‌ها چرا نباید همیشگی و همه‌گیر باشد و به ضرر کتابفروشی‌هاست. در روز دوم نیز براساس تجربه آقای فلس در بحث توزیع کتاب به مواردی مثل امکانات توزیع مجازی مثل سایت آمازون و … پرداخته می‌شود.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با بیان اینکه از قضا ما (نشر ایران) در هر دوی این موارد چه بحث قیمت ثابت کتاب و چه توزیع با مشکلاتی مواجه هستیم،  ادامه داد: مثلا می‌بینیم بعضاً حتی ناشران ما تخفیف‌های با درصد بالا به مشتریان می‌دهند که زمینه کار را برای کتابفروشی‌های کوچک سخت می‌کند؛ به عنوان مثال در همین نمایشگاه با بن کارت ۱۰۰ هزار تومانی حتی اگر ناشر تنها ۱۰ درصد تخفیف بدهد، یعنی تهیه کتاب با ۵۰ درصد تخفیف و این یک آسیب بزرگ است.

وی در همین رابطه اضافه کرد: سیاست قیمت ثابت کتاب، در حمایت از کتابفروشی‌های کوچک است چراکه کتابفروشی که تنها ۲۵ درصد از پخشی تخفیف می‌گیرد، نمی‌تواند با تخفیفات درصد بالا رقابت کند. وضعیت اقتصادی نمایشگاه کتاب تهران و اینکه چرا و چگونه به کتابفروشی‌ها لطمه می‌زند، از دیگر بحث‌های مربوط به این برنامه‌ها است.

امکان نظر دهی وجود ندارد.