استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسیبه گزارش خبرگزاری استدیو به نقل از روابط عمومی صندوق احیای آثار تاریخی ایران،  فاز نخست مجموعه های تاریخی خانه ابرکوه یزد شامل خانه آقازاده با کاربری رستوران و کافی شاپ، آشپزخانه ای باظرفیت ۲۰۰۰پرس غذا در روز، فضای سرسرای هتل و خانه موسوی با ظرفیت ۱۰ سوئیت و ۲۰ تخت هم اکنون در حال بهره برداری است .

در حال حاضر در این مجموعه ۲۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند که تا پایان پروژه به ۴۵ نفر خواهند رسید و میزان سرمایه گذاری هزینه شده در فاز یک مرمت، مبلغ  ۱۷/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است .

مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد، در سال ۱۳۹۴ طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شده و این مجموعه مشتمل بر ۵ خانه تاریخی به نام های خانه آقازاده(پذیرایی)، خانه موسوی(اقامتی)، خانه حسنی دوست(اقامتی)، خانه گبری(فرهنگی) خانه سید علی آقا(اقامتی) و یک آشپزخانه، یک فضای تأسیسات و یک خانه نوساز است .

در میان این مجموعه، در این میان خانه آقازاده با مساحت ۸۰۰ متر نسبت به سایر خانه های مجموعه دارای هیئت ممتاز است و قدمت آن به اواسط دوره قاجار بر میگردد. خانه دارای کلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنسها و گچبریهای زیبا و بادگیری منحصر به فرد و متمایز و حیاطی مصفاست .

برگزاری رویداد های فرهنگی با محوریت ارائه غذاها، آیین ها و رسومات بومی و محلی شهر تاریخی ابرکوه در کنار اقداماتی نظیر برپایی کتاب سرای آقازاده در مجموعه خانه های تاریخی ابرکوه یزد از جمله اقداماتی است که توسط بهره بردار این مجموعه تا کنون انجام شده است.

امکان نظر دهی وجود ندارد.