استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسیبه گزارش خبرگزاری استدیو به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نویسنده و تصویرگر برگزیده جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ بعد از ظهر امروز ششم فروردین در نشستی مطبوعاتی از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (ibby) در پنجاه و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب بولونیا معرفی می‌شود.

از ایران هم، فرهاد حسن‌زاده، نویسنده، یکی از نامزدهای نهایی دریافت این جایزه است و در این مراسم حضور خواهد داشت. این مراسم راس ساعت ۱۴:۳۰ به وقت محلی در کافه تصویرگران و با حضور نمایندگان ibby و نویسندگان و تصویرگران ایرانی برگزار می‌شود.

بر همین اساس سایت جایزه‌ هانس کریستین اندرسن به معرفی فرهاد حسن‌زاده پرداخته و آورده است: «فرهاد حسن‌زاده در چهار دهه گذشته نقش مهمی در ادبیات کودکان و نوجوانان ایران داشته است. او با رمان‌ها، داستان‌ها، بازنویسی داستان‌های قدیمی، اشعار، بیوگرافی‌ها و مقاله‌هایش در نشریه‌ها، توانسته است طیف وسیعی از مخاطبان در گروه‌های مختلف سنی را تشویق به مطالعه آثار ادبی کند.»

در ادامه همچنین آمده است: «حسن‌زاده در سال ۱۹۶۲ در آبادان، یک شهر در جنوب ایران در کنار رود اروند در مرز ایران و عراق متولد شد. آبادان طی جنگ هشت ساله ایران و عراق به یک منطقه جنگی تبدیل شد و بسیاری از شهروندان آن شهر را ترک کردند. حسن‌زاده پس از ترک آبادان و بعدها تجربه حرفه‌های مختلف، نویسندگی خلاق را آغاز کرد. تجربه‌های متنوع او باعث شد تا او طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها، شرایط و موقعیت‌ها را در آثارش ایجاد کند و بتواند آثارش را برای گروه‌های سنی مختلف بنویسد. او در مورد اثرات جنگ بر غیرنظامیان، مهاجرت و بیکاری، عشق نوجوانان، دنیای ویژه نوجوانان، تابوهای اجتماعی و همچنین مناطق مختلف جغرافیایی و… داستان‌هایی نوشته است.»

یادآوری می‌شود، جایز هانس کریستین اندرسن به خاطر «یک عمر فعالیت موفق در حوزه نویسندگی و تصویرگری ادبیات کودکان و نوجوانان» به فعالان این حوزه اعطا می‌شود. ‌پیش‌تر فرشید مثقالی این جایزه را در حوزه تصویرگری و در سال ۱۹۷۴ میلادی برای کشور ایران به ارمغان آورده است. احمدرضا احمدی، هوشنگ مرادی کرمانی و نسرین خسروی دیگر نامزدهای این جایزه در سال‌های گذشته بوده‌اند

فرهاد حسن‌زاده که مخاطبان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان او را با رمان‌های «هستی» و «زیبا صدایم کن» بیش‌تر می‌شناسند، در دور پایانی این جایزه با نویسندگان فرانسه، سوئد، ژاپن و نیوزلند رقابت کرده است که نتیجه این رقابت بعد از ظهر امروز ششم فروردین ۱۳۹۷ مشخص خواهد شد.

امکان نظر دهی وجود ندارد.