استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسیبه گزارش خبرنگار استدیو، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت با حضور در سالن تشریفات سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و پس از دیدار با رئیس این نمایشگاه، در جمع خبرنگاران درباره احتمال پیوستن ایران به معاهده جهانی برن اظهار نظر کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار استدیو مبنی بر اینکه گفته می شود یکی از مشکلات راه نیافتن کتابهای ایرانی به بازارهای جهانی، نپیوستن ایران به معاهده جهانی «برن» که بر لزوم رعایت کپی رایت کتابها تأکید دارد، است. از آنجا که دولت لایحه ای در این زمینه به مجلس ارائه کرده، رویکرد شورای نگهبان و نگاه این دستگاه به این موضوع چیست؟ گفت: فعلا و تا زمانی که مصوبه مجلس در مورد این لایحه به شورای نگهبان ارائه نشده باشد، نمی توانیم اظهار نظر قطعی در این رابطه داشته باشیم اما بنده قول می دهم که در همان فرصت اندکی که در اختیار ما قرار می گیرد، موضوع را با اولویت پیگیری کنیم.

کدخدایی همچنین وضعیت کتاب را در جامعه به ویژه بعد از پیروزی انقلاب، رضایت بخش توصیف کرد و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را نشان دهنده این جایگاه خوب دانست.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: عادت به مطالعه باید از سنین پائین شکل بگیرد و قطعاً کتاب خوب هم می تواند راهنمای مناسبی برای برندگانش در حوزه های مختلف باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان سپس اظهار داشت: برپایی بخش بین‌المللی کتاب تهران، اقدام خوبی بوده چرا که امکان تبادل دانش را در حوزه های مختلف میان ناشران و مولفان داخلی و خارجی فراهم می کند.

وی در رابطه با پدیده قاچاق کتاب و راه های مقابله با آن نیز تصریح کرد: قاچاق علی العموم در همه حوزه ها امری مزموم است و فرقی نمی کند که مربوط به کتاب باشد یا کالاهایی دیگر. لازم است که برای این موضوع چاره اندیشی صورت گیرد و دولت لایحه ای در این خصوص ارائه کند. به علاوه هرچه جامعه و ذینفعان حوزه کتاب نسبت به پدیده قاچاق آگاه تر باشند، آسان تر می شود با آن مقابله کرد.

امکان نظر دهی وجود ندارد.