استدیو تیپس

یک سایت دیگر با وردپرس فارسیحامد عسکری شاعر در گفتگو با خبرنگار استدیو، در آستانه برپایی دومین کنگره شعرکتاب دفاع مقدس با اشاره به اهمیت حفظ ارزش‌های دوران دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس اتفاقی بزرگ در کشور ما بود که با همه پستی‌ها و بلندی‌ها به پایان رسید و یادگاری‌هایی تلخ و شیرین از خود به جا گذاشت و ما موظفیم از این یادگاری ها مراقبت کنیم.

وی افزود: ملتی که تاریخ خود را مرور نکند مجبور به تکرار آن خواهد شد. جنگ تحمیلی برای ما زخم‌ها و آورده‌های زیادی داشت و ما باید مراقب باشیم تا به تمام زوایای این گنجینه بپردازیم و بتوانیم از تمام زوایای آن خروجی بگیریم. دفاع مقدس پدیده‌ای است که تمام دل‌ها را تکان می‌دهد و قلب شاعران را بیشتر و هرکسی که در حوزه ادبیات و شعر قدم و قلمی زده باشد قطعا چند اثر با موضوع دفاع مقدس دارد. اما ممکن است اشعار با موضوع دفاع مقدس خوب دیده نشده باشند و این به رسانه‌ها، صداوسیما و مسئولین فرهنگی بر می‌گردد.

این شاعر در ادامه گفت: شرکت در کنگره‌ها از جمله کنگره شعرکتاب دفاع مقدس به‌ویژه برای شاعران جوان بسیار خوب و موثر است. اما شاعران جوان باید مراقب کانالیزه‌شدن ذهن خود باشند. شاعران باید سلوک شعری خود را حفظ کنند و در عین حال در کنگره‌های شعری نیز شرکت کنند تا با هم نسلان در حوزه شعر آشنا شوند و بستری برای سنجش جایگاه خود و هم نسلان داشته باشد. کتاب‌های حوزه دفاع مقدس، اگر جذابیت لازم و تاثیرگذاری بالایی داشته باشند، قطعا بر ذهن مخاطب و خصوصا شاعران اثر خواهد گذاشت و افکار مخاطب را درگیر خود خواهد کرد. ما نویسندگان توانایی در حوزه دفاع مقدس داریم که آثار خوبی در این حوزه خلق کرده و می‌کنند. وقتی نویسنده هم تخصص و هنر نویسندگی دارد و هم جنگ تحمیلی را تجربه کرده است، بدون شک کتاب اثرگذاری را به مخاطب ارائه خواهد داد.

عسکری در ادامه گفت:‌ زن‌ها نیمی از هر جامعه را تشکیل می‌دهند. حضرت امام خمینی(ره) فرمودند که از دامن زن است که مرد به معراج می‌رود. وقتی رهبر انقلاب اسلامی می‌گوید سربازان من الان در گهواره‌ها هستند به این معنی است که مادر به عنوان فرمانده آن سرباز کوچک است که قرار است او را آموزش دهد تا انقلابی شود و برای انقلاب کار کند و بشود شهید همت، باکری و چمران. بنابراین نباید فراموش کنیم که نقش زن در جامعه ما بسیار پررنگ است.

وی در پایان سخنانش گفت:‌ کم نیستند زنان جانبازان جنگی که هنوز هم در حال پرستاری کردن و در معرض آسیب های روحی و روانی و حتی جسمی هستند. کم نیستند همسران شهدایی که به تنهایی پای بچه‌ها و خاطرات همسران‌شان ماندند و سنگر را خالی نکردند. این‌ها نکات خارق‌العاده نقش زنان در جنگ است که بسیار قابل ستایش است که باید در کنگره شعر کتاب دفاع مقدس به چنین موضوعاتی پرداخته شود.

امکان نظر دهی وجود ندارد.