حضرت زینب(س) تبیین‌گر و انتقال دهنده قیام عاشورا بود


حضرت زینب(س) از دانشمندان خانواده بنی‌هاشم بودحجت‌الاسلام سید مهدی ذاکری موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار استدیو از خراسان رضوی پیرامون ولادت حضرت زینب(س) اظهار کرد: در ارتباط با ویژگی های امامان، بحثی به نام علم لدنی در برابر علم اکتسابی وجود دارد؛ در علم اکتسابی فرد برخی کمالات و علومی دست می یابد و به دنبال آن می رود اما علم لدنی علمی است که خداوند به انسان عطا می‌کند؛ همه انبیای الهی از این علم برخوردار بودند. با این وجود حضرت زینب(س) دارای علم لدنی و الهی بود و به نوعی خداوند معلم ایشان بوده است و با استفاده از این علم به جایگاه ارزشمندی دست یافت.

 

وی گفت: حال این سوال پیش می‌آید که چه چیز باعث می‌شود انسان بتواند به حدی از رشد و تعالی برسد که چنین توانمندی داشته باشد؟ در واقع رسیدن به این رشد و تعالی به خانواده و محیطی که فرد در آن زندگی می‌‎کند، باز می‌گردد. اگر این امر را با حیات حضرت زینب(س) تطبیق دهیم، باید گفت که خانواده ایشان خانواده‌ای ممتاز بود و هیچ خانواده‌ای در تاریخ اسلام را نمی‌توان با این خانواده مقایسه کرد.

 

ذاکری موسوی تصریح کرد: محیطی که حضرت زینب(س) در آن رشد کرد و به تعالی رسید، بستر مناسبی بود و ایشان هم توانستند از این بستر به خوبی استفاده کند. در عین حال برخی از افراد بودند که در خانواده‌های ائمه(ع) زندگی می‌کردند اما از این شرایط، به خوبی استفاده نکردند؛ از جمله این افراد می‌توان به جعفر کذاب که برادر امام حسن عسکری(ع) بود، اشاره کرد.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه خانواده می‌تواند انسان با کمالاتی را رشد و تربیت کند، خاطرنشان کرد: اما چه شد که حضرت زینب(س) شهرت یافت؟ برای پاسخ به سوال باید گفت که ایشان از ابتدای تولد خود، مورد عنایت خداوند قرار گرفته و خداوند توجه خاصی به ایشان داشته است. یکی از صفات ویژه‌ای که درون ایشان نهادینه شده بود، صبر و استقامت و همچنین عمل به وظیفه‌ای بود که برای خود در نظر داشتند.

 

ذاکری موسوی اظهار کرد: بنابراین حضرت زینب(س) علاوه بر خانواده و محیطی که در آن زندگی کرد، با استفاده از علوم لدنی درخشید و به مقام والایی رسید و با بکار گیری این دو ویژگی موفق شد خدمات زیادی را به اسلام عرضه کند و با این اقدامات ارزشمند خود به جایگاه خوبی دست یافتند.

 

اسلام منکر پرده نشینی زن در جامعه است  

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: برخی‌ها بر این باور هستند که اسلام مخالف حضور زن در جامعه است و تاکید بر پرده نشینی او دارد؛ این در حالی است که این امر به درستی در جامعه ما درک نشده چرا که اسلام منکر حضور زن در جامعه نیست بلکه در عین اینکه عفاف را مهم می‌داند، معتقد است که زن هنگامی که وارد جامعه می‌شود، باید برای جلوگیری از آسیب دیدن، برخی شرایط را رعایت کند. 

 

ذاکری موسوی عنوان کرد: حضرت زینب(س) در میان خاندان بنی هاشم که خانواده‌ای شریف بودند، زندگی می‌کرد و با توجه به علم و تقوایی که داشتند، بزرگتر و دانشمندتر از ایشان در این خانواده وجود نداشت؛ ایشان با وجود علمی که از آن برخوردار بود، جلسات متعددی را برگزار می‌کرد که در آن مطالب زیادی را با زنان آن روزگار خویش به اشتراک می‌گذاشت.

 

وی با اشاره به نقش حضرت زینب(س) در حادثه کربلا خاطرنشان کرد: رسالت، کلام و سخن ایشان پس از واقع کربلا، انتقال اهداف و ارزش‌ها به جامعه اسلامی و تبیین ارزشمند قیام عاشورا و همچنین روایت آن قیام به مردم زمان خود بود. با توجه به اینکه این بانوی بزرگوار در واقعه کربلا با شرایط سخت و دشواری مواجه شد اما در مقابل ناملایمات صبوری کرد و از این واقعه اعلام رضایت داشت چرا که بر این باور بود که خدا این اتفاقات را بر ایشان مقدر کرده و باید بنا بر وظیفه خود که همانا دفاع از دین است، عمل کرده و این ناملایمات را، گرچه سخت و رنج آور است، زیبا بدانیم.

 

انتهای پیام

نظر دهید !!!

نظر شما برای “حضرت زینب(س) تبیین‌گر و انتقال دهنده قیام عاشورا بود”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس