آسیب‎های روحی؛ عمد‎ترین مشکل سیل‌زدگان/ رسانه‌ها عقب‌نشینی زودهنگام نداشته باشند


گروه اجتماعی ـ آسیب‎های روحی و روانی از عمد‎ترین مشکل سیل‌زدگان است، موضوعی که بسیار اهمیت دارد، هجوم ضربتی و عقب‌نشینی زودهنگام رسانه‎ها در پرداختن به مسائل و مشکلات مردم آسیب‌دیده است.

به گفته استدیو از لرستان، جاری شدن سیل در چند استان کشور از آغازین روز‌های سال 98، خسارات سنگینی را به مناطق سیل‌زده وارد آورد و روستا‌ها و شهر‌های زیادی را آب فراگرفت. در ابتدا برخی مناطق شمال کشور مانند استان‌های مازندران و گلستان دست‌خوش حادثه سیل ویران‌گر شدند و سپس استان‌های فارس، لرستان و خوزستان نیز گرفتار بارش‌های شدید و در نتیجه سیل و آبگرفتگی شدند و متاسفانه بسیاری از خانه‌ها تخریب و ساکنان آن‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.
از شروع بارندگی‌ها و بروز سیل، ملت بزرگ ایران همدل و متحد به کمک دستگاه‌های مختلف دولتی و همچنین نیروی‌های مسلح ازجمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مساعدت و همیاری با سیل‌زدگان شتافتند و کمک‌های نقدی و غیر نقدی و انسان‌دوستانه خود را به این استان‌ها گسیل داشتند تا مرهمی بر درد‌های مردم سیل‌زده باشد.

تشکیل ستاد دانشگاهی کاهش آسیب‎های سیلاب لرستان
حسن مروتی، رئیس دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی در گفت‌وگو با استدیو با بیان این‌که آسیب‎های روحی و روانی از عمد‎ترین مشکل سیل‌زدگان است، اظهارکرد: متاسفانه در سال‎های اخیر، کشور ایران با رویدادهای دلخراشی همچون بلاهای طبیعی مواجه شده است.
وی با بیان این‌که زلزله‎های استان کرمانشاه و اخیراً نیز سیلاب لرستان نمونه‎ای از این اتفاق‎های ناخوشایند است، اضلفه کرد: موضوعی که بسیار اهمیت دارد، هجوم ضربتی و عقب‌نشینی زودهنگام رسانه‎ها در پرداختن به مسائل و مشکلات مردم آسیب‌دیده است.
مروتی با بیان این‌که نمونه آن، زلزله سال گذشته در منطقه سرپِل ذهاب است، گفت: در ابتدای وقوع رویداد، اغلب رسانه‎ها به‌صورت ضربتی، هماهنگ و متمرکز از زوایای مختلف، مسائل را بازتاب دادند که همین امر موجب توجه اذهان عمومی و به‌ویژه مسئولین برای رفع مشکلات هموطنانی که با آن رویداد مواجه بودند، شد. اما پس از گذشت مدتی از رویداد، رسانه‎ها زودهنگام از پرداختن به موضوع، مسائل و مشکلات عقب‌نشینی کردند. این در حالی بود که معضلات به حالت نسبی حل شده بودند و به‌صورت غیر قابل اجتناب، مردم و مسئولین کشور، کمک‌رسانی برای تسریع حل مشکلات مردم این منطقه را کاهش دادند.
وی بیان کرد: بر این اساس، این تصور را داریم که نقش رسانه‎ها در بازتاب خبری سیلاب استان لرستان، قبل از حل مسائل و مشکلات کامل فروکش کند و بازگشت به حالت عادی زندگی هموطنان، کند شود. از این‌رو دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی، ستادی را تشکیل داده است که هدف آن شناسایی و حل آسیب‎هایی است که به سرعت قابل بازگشت نیست.
رئیس دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی ادامه داد: عمده‎ترین مسائلی که وجود دارد، آسیب‎های روحی و روانی، آسیب‎های منازل مسکونی و به‌ویژه آسیب‎ها به مزارع و باغات است.
مروتی اظهارکرد: شک نداریم که مسئولین کشور و استان تلاش خویش برای حل کامل این مسائل خواهند کرد، با این حال به سبب حجم بالای مشکلات، تمایل داریم در این امر به نهادهای مسئول، به صورت علمی، یاری رسانیم.
وی خاطرنشان کرد: ستادی که در حال شکل‌گیری است، ستاد دانشگاهی کاهش آسیب‎های سیلاب لرستان نام‌گذاری شده است. 
رئیس دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی اضافه کرد: این ستاد متشکل‌از پنج کارگروه علمی شامل؛ کارگروه آسیب‎های فردی و اجتماعی، کارگروه فنی مهندسی، کارگروه کشاورزی، کارگروه بهداشت و سلامت و کارگروه حقوقی است.
مروتی بیان کرد: با فراخوانی که صورت گرفت، متخصصان انسان دوست زیادی شامل اساتید دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی و دانشگاه‎های استان‎های هم‌جوار، فارغ التحصیلان ارشد و دکتری در رشته‎های مرتبط و کارشناسان دلسوز به این ستاد ملحق شدند.
وی ادامه داد: در این راستا، این دانشگاه، بستر لازم به‌منظور گردهمایی متخصصان، سازماندهی و برگزاری جلسات کارگروه‎ها به منظور شناسایی، اندیشه ورزی و ترمیم آسیب‎ها را هموار خواهد ساخت.
رئیس دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی گفت: نقش این ستاد، کوتاه مدت نیست و برنامه‌ریزی‎ها برای حل مسائل، با تفکر و اندیشه گروهی صورت خواهد گرفت.

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

چگونه آرامش داشته

نظر دهید !!!

نظر شما برای “آسیب‎های روحی؛ عمد‎ترین مشکل سیل‌زدگان/ رسانه‌ها عقب‌نشینی زودهنگام نداشته باشند”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس