نمایشگاه «دعای صَباح» در کتابخانه ملی برپا شد


نمایشگاه «دعای صَباح» در کتابخانه ملی برپا شدبه گفته استدیو به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در نمایشگاه «دعای صَباح»، ۳۲ تابلو از تصاویر نسخه خطی و نفیس «دعای صَباح»، به نمایش درآمده است.
دعای صباح، دعایی است که حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب (ع) پس از دو رکعت نماز صبح آن‌را قرائت می‌فرمودند که به گفته علمای شیعه، بالاترین مضامین حِکمی، عرفانی و الهی را در قالب واژه‌های ادبی دربردارد.
این دعا، با مناجات خداوند و ذکر نعمت‌های پروردگار ازجمله پدیدآوردن صبح، آفرینش آسمان، حرکت ستارگان و گردش آفتاب و ماه آغاز می‌شود سپس به یگانگی، علم، بخشندگی، احسان و رحمت خدا اشاره می‌کند و بر پیامبر اسلام(ص) و خاندان او درود می‌فرستد.
این نسخه خطی را «ام سلمه»، بانوی خوشنویس نام‌دار و دختر فتحعلی‌شاه قاجار، در ۱۲۴۳ هجری قمری برای محمدتقی میرزا نگاشته است.
از جمله امتیازات این اثر، رنگه‌نویسی متن آن به خطوط نسخ و رقاع و با قلم‌های زر، مشکی، ارغوانی، سرنج، زرد، سبز، آبی، سفیداب و لاجورد بر زمینه‌های رنگین است که همگی به صورت متن و حاشیه ساخته و پرداخته شده‌اند؛ همچنین آرایه‌های ایرانی و اسلامی مذهّب و مرصّع که در سرلوح و حاشیه صفحات افتتاح آن به کار رفته؛ از نظر چیدمان و رنگ‌آمیزی کم نظیر است.
این نمایشگاه محیطی در چهارچوب همکاری‌های مشترک میان موزه کتاب و میراث مستند ایران و موزه ملی ملک برگزار شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان ماه مبارک رمضان همه روزه، در بخش ورودی موزه، از این آثار، دیدن کنند.
انتهای پیام

نظر دهید !!!

نظر شما برای “نمایشگاه «دعای صَباح» در کتابخانه ملی برپا شد”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس