لزوم تسریع شناسایی مبتلایان به عفونت ایدز/ واقعیت‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شود


لزوم تسریع شناسایی مبتلایان به عفونت ایدز/ واقعیت‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شود

به گفته استدیو از استان مرکزی، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز، هفدهم مهر در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی که در سالن جلسات استانداری این استان برگزار شد، ایران را جزو کشورهای در معرض آسیب بیان کرد و گفت: سالهاست که راه نفوذ عفونت HIV از طریق تزریق بوده است اما راه انتقال در حال تغییر است.

وی بابیان اینکه نکته که اعتیاد اولین راه انتقال عفونت ایدز است، اظهار کرد: هر چه در خصوص چرخه پیش می‌رویم اقدام پیچیده‌تر می‌شود. از تعداد افراد پیش‌بینی شده تقریبا نیمی شناسایی شدند که تعدادی از این افراد از بیماری خود آگاهی ندارند و می‌توانند عفونت را به دیگران انتقال دهند. حدود ۲۰۰ هزار نفر معتاد تزریقی در کشور وجود دارد، برآورد ما این است که ۶۲ هزار مبتلا به عفونت در کشور وجود داشته باشند که از این تعداد ۳۸ هزار نفر شناسایی شدند.

گویا افزایش آمار مبتلایان به عفونت ایدز را اهم نگرانی‌های پیش‌رو برشمرد و با بیان اینکه اگر کار شناسایی مبتلایان به این ویروس سرعت لازم را نداشته باشد آمارها رو به افزایش خواهد رفت، به تشریح تعهد سه‌گانه رهبران کشورها در سازمان ملل پیرامون ایدز پرداخت و اظهار کرد: رهبران کشورها تعهد دادند تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد کسانی که مبتلا به این عفونت هستند را شناسایی و 90 درصد افراد شناسایی شده را تحت درمان قرار دهند. در گام سوم هم ثابت کنند ۹۰ درصد افراد شناسایی شده از کسانی که تحت درمان هستند، درمان موفقی دارند.

این مقام مسئول تصریح کرد: به محض اینکه افراد دارای عفونت HIV درمان را آغاز کنند ظرف مدت کوتاهی خطر انتقال به دیگران تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند و حتی به صفر هم می‌رسد و متأسفانه خیلی از مردم از این امر بی‌اطلاع هستند.

گویا بابیان اینکه تنها مشکل در تعهد اول(شناسایی) است و در تعهدهای دوم و سوم مشکلی نداریم، اظهار کرد: برای ورود به تعهد اول باید سرمایه‌گذاری ویژه، آموزش و اطلاع‌رسانی به مردم صورت گرفته و از ظرفیت رسانه‌ها برای رسیدن به نتیجه لازم استفاده کرد، آگاه شدن عموم باعث می‌شود تا از کسانی که در معرض ابتلا به این بیماری قراردارند، آزمایش‌های لازم گرفته شود.

وی اضافه کرد: در صورت عدم شناسایی افراد مبتلا به ایدز دارای بیماری پنهان هستند که خوشان نیوز ندارند و متأسفانه عفونت را به همسر و سپس به فرزند منتقل می‌کنند. درمان عفونت HIV در کودکان بسیار دشوار و داروهای آن نیز کمیاب و گران‌قیمت است، در صورتی‌که اگر مادر باردار مبتلا به این عفونت به مراکز مراجعه کند با مصرف داروهایی که برای وی تجویز می‌شود از ابتلای کودک به این بیماری جلوگیری شده و نوزاد کاملا سالم متولد می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت اظهار کرد: فردی که مراجعه می‌کند از لحظه شناسایی تحت درمان قرار می‌گیرد، هزینه داروی هر فرد تحت درمان در صورتی که به بیمارستان مراجعه نکند و بیماری دیگری نداشته باشد، در ماه بین 2 تا 3میلیون تومان است که بخش قابل توجهی از داروهای مبتلایان به بیماری ایدز در داخل کشور تولید می‌شود.

گویا بیان کرد: ایدز تنها یک مشکل بهداشتی صرف و بیماری کشنده‌ای نیست، ایدز یک بیماری پنهان بوده و مردم نمی‌دانند این بیماری از کشنده بودن به بیماری مزمن تبدیل شده است و فرد مبتلا می‌تواند سالهای طولانی به زندگی ادامه دهد.

این مقام مسئول گفت: اگر واقعیت‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شود فرد مبتلا در صورت صادق بودن و بازگو کردن این مهم به طرف مقابل می‌تواند ازدواج کرده و فرزند سالمی هم داشته باشد، این اتفاق در سایه مراقبت و درمان انجام می‌شود؛ چراکه حمایت لازم و جدی به مراجعه‌کنندگان و مبتلایان صورت می‌گیرد.

وی بابیان این نکته که مراجعه افراد در معرض خطر به ویروس HIV در اراک کم شده است، تعداد تست‌های انجام شده را رو به کاهش دانست و اظهار کرد: باید از مراکز مشاوره‌ای حمایت لازم صورت پذیرد، بخشی از کاهش آمار مراجعه کنندگان به مراکز مشکلات بودجه‌ای است که باید برطرف شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: این مراکز به مسائل بهداشتی و سلامت مردم کمک می‌کنند و ما موظف هستیم سلامت تمامی افراد جامعه را تأمین کنیم. با مراجعه مبتلایان به این مراکز تغییر بسیار در رفتار آن‌ها به وجود می آید و به کنار گذاشتن رفتارهای پرخطر توسط آن‌‌ها کمک می‌کند.

وی افزود: اگر بخشی از مشکلات افراد مبتلا همچون غذا رفع شود قطعا تعداد امار مراجعه‌کنندگان افزایش پیدا می‌کند و ما راحت‌تر می‌توانیم برای کنترل این مشکل برنامه‌ریزی کنیم.

گویا در بخش پایانی سخنان خود اضافه کرد: اگر بخواهیم با این مبتلایان پنهانی برخورد کنیم و اجازه ندهیم که آگاهی لازم را کسب کنند به طور حتم این بیماری مسیر خود را طی می‌کند و نمی‌توانیم بین این بیماری و مابقی ناهنجار‌ی‌های اجتماعی دیوار بکشیم.

انتهای پیام

نظر دهید !!!

نظر شما برای “لزوم تسریع شناسایی مبتلایان به عفونت ایدز/ واقعیت‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شود”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس