اقتصاد و سیاست خارجی؛ دو چالش اصلی فراروی کشور


چهل‌سالگی انقلاب؛ دستاوردها و چالش‌های فرارو/ اقتصاد و سیاست خارجی؛ دو چالش اصلی در انقلاب اسلامیتبدیل چالش به «فرصت» یا «تهدید» یک مبحث کاملاً ضروری در مباحث اجتماعی است. اینکه آیا میدان چالش به عرصه فرصت بدل می‌شود یا بسان تهدیدی خودنمایی می‌کند از مسائلی است که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید توسط کارشناسان بررسی شود تا انقلاب ما مانند این چهل سال رو به جلو گام برداشته و دشمنان را نا امید کند؛ لذا در راستای تشریح دستاوردها و چالش‌های پیش رو انقلاب اسلامی صحبت‌های حجج‌اسلام غرویان و هاجری از اساتید حوزه علمیه قم را در گفت و گو با استدیو از قم می‌بینیم.

کنار گذاشتن تنگ‌نظری وافراط و تفریط‌ها

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن غرویان، عضو هیئت‌علمی جامعةالمصطفی(ص)، در گفت‌وگو با استدیو از قم، اظهار داشت: استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی سه شعار اساسی انقلاب اسلامی ایران و دستاورد اصلی این انقلاب بود؛ به استقلال فکری رسیده‌ایم و کسی برای ما تصمیم نمی‌گیرد و در این نظام بر اساس قانون اساسی، قوانین دینی و فقه اسلامی به جمهوری اسلامی رسیدیم.

وی ادامه داد: آزادی در دولت‌های مختلف با فراز و نشیب همراه بوده برخی آزادی را محدود و برخی آزادی را بیشتر کرده؛ اما آزادی‌ها به صورت نسبی بیشتر از قبل از انقلاب است و هنوز امکان اعطاء آزادی بیشتری وجود دارد، تنگ‌نظری، افراط و تفریط‌ها باید کنار گذاشته شود و اعتدال را به معنای واقعی جاری کنیم.

وی تصریح کرد: انقلاب بدون بحران و چالش نمی‌شود و همه انقلاب‌هایی که در دنیا به پیروزی رسیدند با چالش‌هایی مواجه شدند.

عضو هیئت‌علمی جامعةالمصطفی(ص) با اشاره به چالش‌های فراروی نظام، گفت: مسائل اقتصادی و تأمین هزینه زندگی مردم از چالش‌های بعد از انقلاب است و این مسائل از بیرون از مرزها و گاهی توسط افرادی در داخل دامن زده می‌شود .

حجت‌الاسلام غرویان بیان کرد: استکبار از هر فرصتی برای ایجاد مشکل و مانع در ایران استفاده می‌کند و خروج آمریکا از برجام از موانع بزرگی بود که انقلاب با آن مواجه شد.

این استاد حوزه علمیه اقتصاد و سیاست خارجی را دو مسئله دیگری دانست که در ایران دچار چالش شده است و این دو با هم مرتبط هستند، چرا که دیپلماسی خارجی ما زمینه‌ساز وضعیت اقتصادی داخل کشور است.

شکوفایی انقلاب؛ الگوی کشورهای منطقه

عضو هیئت‌علمی جامعةالمصطفی(ص) اضافه کرد: با توجه به این سیر پیش روی نظام انقلابی ما می‌تواند تأثیرات مثبتی بر کشورهای منطقه بگذارد و نهضت‌هایی در کشورهای دیگر بر اساس الگو گیری از انقلاب شکل‌گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه باید اختلافات داخلی را کنار بگذاریم و انرژی و توان خود را صرف شکوفایی ابعاد اقتصادی و مسائل اجتماعی خود کنیم، یادآور کرد: این شکوفایی انقلاب می‌تواند الگوی کشورهای منطقه شود و آینده تحولات خاورمیانه و کشورهای هم‌جوار ، هم سویی و سازگاری با انقلاب اسلامی ایران خواهد داشت.

پاسخ‌گویی کامل، جامع و متقن در برابر چالش‌ها

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالرسول هاجری نیز در گفت‌وگو با استدیو از قم گفت: نظام‌های سیاسی که با رویکرد تمدنی شکل‌گرفته و افق تمدنی دارند مرحله شکل‌گیری و مرحله بلوغ دارند.

وی با اشاره به اینکه در غرب دوران آغازین لیبرال دموکراسی همراه با حجم عظیم شک و تردید در تمام اصول و مبانی بود، ادامه داد:هر چه جلوتر می‌رویم با چالش‌ها و مسائلی درگیرمی‌شویم و نظامی می‌تواند از این مرحله سربلند بیرون بیاید که در برابر این چالش‌ها پاسخ کامل و جامعی داشته باشد.

رئیس انجمن علمی حوزه علمیه افزود: درحقیقت مانند همه نظام واره‌های تمدنی، مبانی فلسفی ما مورد چالش قرارگرفته و این یک ضرورت علمی است؛ حیات انقلاب و رویکرد تمدنی بر این است که از چالش‌ها عبور کند؛ باید مسئولین نظام این چالش‌ها را بررسی کرده یک پاسخ متقن و کامل داشته باشمد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “اقتصاد و سیاست خارجی؛ دو چالش اصلی فراروی کشور”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس