گروه‌های قرآنی جهادی به مهدهای کودک مناطق سیل‌زده بیایند


منتظر شبر، سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در گفت‌‌و‌گو با استدیو؛ به تشریح وضعیت کودکان مناطق سیل‌زده پرداخت و گفت: بچه‌ها در حوادث و بلایا با آسیب بیشتری مواجه می‌شوند به همین دلیل توجه به شرایط روحی و روانی کودکان هم در زمان حوادث و بلایا و هم پس از آن اهمیت پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: بچه‌ها تاب‌آوری و مهارت زندگی پایین‌تری دارند و این مسئله امکان آسیب‌دیدگی آنها را بیشتر می‌کند به همین دلیل تلاش شد ورود تخصصی و گسترده به وضعیت کودکان در مناطق سیل‌زده داشته باشیم و از استان گلستان آغاز و فعالیت مهدهای کودک ثابت و سیار و اعزام تیم‌های حمایت روانی کودکان و تیم‌های شادی کودکان را آغاز کردیم.

شبر با اشاره به ایجاد بیش از هفت مهدکودک در استان لرستان دلیل کم بودن تعداد مهدهای ایجاد شده در این استان را حجم گل و لای عنوان کرد و گفت: حجم گل به مهدها آسیب‌زده بود و از آنجایی که اردوگاه اسکان سیل‌زدگان در لرستان راه‌اندازی نشده و کودکان در آنجا تجمیع نبودند، تعداد مهدهای کمتری توانستیم ایجاد کنیم اما پس از راه‌اندازی مهدها یک وعده غذای گرم به بچه‌ها ارائه‌ شد.

مهدهای کودک در مناطق سیل‌زده پایگاه حمایت روانی از مادران و کودکان هستند

وی در خصوص شرایط خوزستان گفت: در خوزستان به دلیل تشکیل اردوگاه سیل‌زدگان 17 مهد سیار راه‌اندازی شد. این مهدها در واقع پایگاه‌های حمایت روانی مادر و کودک تبدیل شده‌اند چرا که اگر می‌خواهیم از کودکان حمایت روانی کنیم باید مادر کودک هم در کنارش باشد.

سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی از تلاش برای حضور همزمان مادر و کودک در مهدهای کودک موقت و ثابت سخن گفت و اظهار کرد: در این مهدها آموزش‌های مناسب کودکان و بزرگسالان ارائه می‌شود.

وی در خصوص محتوای آموزش‌های ارائه شده در مهدهای کودک مناطق سیل‌زده، گفت: نحوه کنار آمدن و کاهش استرس در حوادث و بلایا از جمله محتواهای آموزشی در مهدهای کودک است. کانون‌های توسعه مهدهای کودک هر استان به صورت غیر دولتی ایجاد شده‌اند و اکنون در تمام استان‌های سیل‌زده فعال هستند و نیازهای روحی و روانی بچه‌ها را با آموزش و بازی مرتفع می‌کنند.

نباید بچه‌ها نسبت به طبیعت خشم داشته باشند

شبر ادامه داد: اینکه بچه‌ها نسبت به طبیعت و اتفاقاتی که می‌افتد خشم نداشته باشند و بدانند که چه قصورهای انسان ساختی ایجاد شده و این اتفاق را هضم کنند و بدانند چگونه با آن کنار بیایند. در این مهدها همچنین سعی می‌کنیم نیازهای اولیه کودکان و مادران را مرتفع کرده و مشارکت‌های مردمی را به دست کودکان برسانیم.

یک‌سوم کشور درگیر سیل است

وی در پاسخ به این سؤال که تجارب کسب شده در سیل اخیر چگونه ثبت و برای حوادث و بلایای طبیعی دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ گفت: در ایران بلایای طبیعی زیادی داشته‌ایم اما سیلی که این وسعت از کشور را درگیر کند را نداشته‌ایم. در زلزله‌ها یک بخش محدود مثل چند شهر تخریب می‌شود اما سایر بخش‌های استان سالم می‌ماند و می‌شود تمام اقدامات را برای چند شهر محدود، متمرکز کرد اما اکنون یک‌سوم کشور درگیر سیل است و دو سوم دیگر باید به سیل‌زدگان کمک کند.

شبر افزود: واقعیت این است که ما چنین تجربه‌ای نداشتم و نباید ادعا کنیم که از قبل هم آماده بوده‌‌ایم؛ سیلی با این وسعت اصلاً پیش‌بینی نشده بود. با دستور ریاست سازمان بهزیستی کشور ستاد بحران در بهزیستی تشکیل شده‌است تا وضع موجود مدیریت‌ شود اما از هم اکنون پیش‌بینی کرده‌‌ایم پس از فروکش کردن سیل تمام مدیران سراسر کشور ستادی را تشکیل و کل اقدامات و تجارب تدوین و به صورت پروتکلی تهیه شود تا در صورت بروز حوادث دیگری از این تجارب استفاده شود و این تجارب در دانشگاه‌ها نیز آموزش داده‌شود.

سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی با تأکید بر اینکه باید به تفاوت‌های مربوط به حوادث و بلایا در ارائه خدمات توجه شود، گفت: در کرمانشاه ما به کانکس برای برپایی مهدهای کودک نیاز داشتیم اما در پل‌دختر به چادر نیاز داشتیم چرا که به محض پاک شدن مهد کودک از گل‌و لای می‌شد از آن استفاده کرد و نیاز نبود از کانکس که حالت ثابت دارد استفاده شود. این قبیل تفاوت‌ها باید در ارائه خدمات مورد توجه باشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: آمادگی کامل داریم گروه‌های جهادی قرآنی و فرهنگی را به مهدهای کودک وصل کنیم تا خدمات فرهنگی و قرآنی در مهدهای کودک مناطق سیل‌زده ارائه دهند.  

انتهای پیام 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “گروه‌های قرآنی جهادی به مهدهای کودک مناطق سیل‌زده بیایند”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس