رشد 20 درصدی گردشگری در مشهد از سال 57 تاکنون


معاون اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح کرد

رشد 20 درصدی گردشگری در مشهد از سال 57 تاکنوناحمد دیناری در گفت و گو با استدیو از خراسان رضوی در خصوص سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون 2227 تاسیس گردشگری در استان خراسان رضوی داشته ایم که 1728 مورد ازآن را واحدهای مسکونی شامل می شود که در حال حاضر هر یک از واحدهای اقامتی حدود 110 هزار نفر گنجایش دارد.

 

وی ادامه داد: در تاسیسات گردشگری حدود 35 هزار نفر به طور مستقیم و بالغ بر 90 هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال دارند. طی این چهار دهه زیرساخت ها و جاذبه های موجود در شهر مشهد، باعث شده تا حدود یک سوم از واحدهای رسمی اقامتی و 50 درصد از هتل آپارتمان های کشور در شهر مشهد فعالیت داشته باشد.

 

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: شهر مشهد از لحاظ گردشگری رتبه اول را در کل کشور داشته و جذب گردشگر در این شهر نسبت به دیگر شهرها بیشتر بوده است. به طور کلی رشد و توسعه گردشگری از سال 57 تاکنون حدودا 20 درصد افزایش داشته است.

 

دیناری تصریح کرد: علاوه بر پروژه های تکمیل شده، بالغ بر 290 پروژه گردشگری در حال ساخت با حجم سرمایه گذاری 8000 میلیارد تومان در استان خراسان رضوی وجود دارد که برای 10 هزار و 500 نفر شغل ایجاد خواهد کرد و حدودا تا سال 1404 این پروژه ها به بهره برداری می‌رسد.

 

وی افزود: علاوه بر پروژه های در حال توسعه تا سال 1404، پروژه های دیگری نیز شروع به کار خواهد کرد که 75 درصد از این پروژه ها در شهر مشهد و 25 درصد از آن در سایر شهرستان ها خواهد بود.

 

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی طی مدت 4 دهه گذشته بالغ بر 115 میلیارد تومان اعتبارات زیرساختی دولتی و بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان (بدون محاسبه قیمت زمین) در بخش خصوصی نیز در حوزه گردشگری هزینه شده است.

 

دیناری بیان کرد: از نظر کلی گردشگری در هر شهری به عنوان یک مولد عمل می کند و در شهری همچون شهر مشهد، صنایع وابسته زیادی مانند صنایع وابسته هتلداران که اشتغال آن به شدت وابسته به گردشگری است، از رونق گردشگری سود می برد.

 

وی ادامه داد: در استان خراسان رضوی سرمایه گذاری خارجی نیز نسبت به گذشته رشد خوبی داشته است. سرمایه گذارانی از کشورهای افغانستان، ترکیه، عربستان، عراق، کویت و امارات در این استان سرمایه گذاری های کلانی انجام داده اند، به طوری که بالغ بر 70 درصد از پروژه های گردشگری در استان توسط سرمایه داران افغان سرمایه گذاری شده است.

 

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: گردشگری غالب در شهر مشهد، گردشگری مذهبی است و گردشگران زیادی صرفا با هدف زیارت وارد این شهر می‌شوند. ما باید حداکثر استفاده مفید را از حضور همین زائرین در استان و شهر مشهد نیز داشته باشیم.

 

دیناری خاطرنشان کرد: برای نهایت بهره برداری از حضور زائرین در شهر مشهد باید جاذبه های تاریخی و فرهنگی را معرفی کنیم. جاذبه های انسان ساخت همچون باغ وحش ها، کوهستان پارک ها، باغ های گیاه شناسی و… را توسعه دهیم.

 

وی افزود: شهر مشهد به واسطه وجود حرم امام رضا(ع) تبدیل به یک شهر گردشگری زیارتی و مذهبی رقابت ناپذیر شده است؛ در مشهد مشکلی برای بازاریابی و جذب نداشته ایم اما باید بیشتر سعی کنیم تا بر کیفیت حضور گردشگران در این شهر فعالیت کنیم و به اعتقاد من قبل از هر سرمایه گذاری باید روی آن فکر بیشتری شود و روی طرح ها برنامه ریزی بیشتری انجام گیرد.

 

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خراسان رضوی هم از نظر تعداد تاسیسات گردشگری و هم از نظر مقدار سرمایه گذاری ها در این حوزه در بین رتبه های اول در سطح کشور قرار دارد.

 

انتهای پیام

نظر دهید !!!

نظر شما برای “رشد 20 درصدی گردشگری در مشهد از سال 57 تاکنون”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس