رایزنی برای دعوت از حافظان و داوران ایرانی در مسابقات قرآن مالزی/ تأثیر کسب رتبه، قابل مقایسه با هیچ کار فرهنگی نیست


گروه مسابقات ــ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی از پیگیری بحث دعوت از حافظان ایرانی برای حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی نیوز داد و گفت: در دیدار سفیر ایران و وزیر امور مذهبی کشور مالزی بر تبادل تجربیات دو کشور در زمینه برگزاری مسابقات تأکید شد.

رایزنی برای دعوت از حافظان ایرانی در مسابقات قرآن مالزی / تأثیرات موفقیت نمایندگان ایران در رقابت‌های بین‌المللی

علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی استدیو به کوالالامپور در مورد مساعدت‌های این رایزنی با قاری اعزامی به مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی، گفت: خوشبختانه شرکت‌کنندگان و نهاد اعزام‌کننده بخش عمده‌ای از اقدامات را با هماهنگی‌ای که با طرف مالزیایی دارند انجام می‌دهند ما نیز از بُعد اطلاع‌رسانی، ارتباط برقرار کردن با برگزارکنندگان مسابقات مالزی و حضور در مراسم و تشویق قاری کشورمان و حمایت‌های معنوی از وی اقدام می‌کنیم. با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از فعالیت‌های ما کار فرهنگی است و قرآن کریم نیز در بین مالزیایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: هم دولت و هم مردم مالزی اهمیت زیادی برای این مسابقات قائل هستند. امسال، شصت‌ویکمین دوره مسابقات قرآن مالزی که نخستین و قدیمی‌ترین مسابقات بین‌المللی قرآن در جهان است، برگزار می‌شود.
سابقی با بیان اینکه در ادوار مختلف، نمایندگانی از ایران در این رقابت‌ها حضور داشته است و اغلب رتبه‌های برتر به نمایندگان ایران رسیده و این باعث افتخار جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: در این مسابقات، شاهد برگزاری رقابت‌های رشته حفظ قرآن هستیم، اما تنها از قاری ایرانی دعوت می‌کنند. در سال‌های گذشته داورانی از ایران در مالزی و از مالزی در کشورمان حضور می‌یافتند که متأسفانه طی دو سه سال اخیر، چنین اتفاقی رخ نداده است.
رایزن فرهنگی ایران در کشور مالزی در ادامه این گفت‌وگو به دیدار سفیر کشورمان در مالزی با وزیر امور مذهبی این کشور اشاره و اظهار کرد: در این دیدار در کنار موضوعات مختلف بحث دعوت از حافظان ایرانی برای حضور در مسابقات نیز مطرح شده است. با توجه به اینکه در ایران، حافظان بسیار سطح بالایی حضور دارند، لذا بحث دعوت از حافظان ایرانی، همچنین مشارکت و همکاری در برگزاری مسابقات قرآن از اعزام داور تا نحوه همکاری در اجرای کار را مطرح کردیم و بر تبادل تجارب در این زمینه تأکید شد. وزیر امور مذهبی نیز از این موارد استقبال کردند و لذا امیدواریم برای سال‌های آینده در کنار قاریان، شاهد حضور حافظان ایرانی نیز باشیم و تبادل تجربه نیز به خوبی صورت گیرد.
وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در پاسخ به این سوال که رایزنی فرهنگی ایران در مالزی در زمان حضور نماینده ایران در مسابقات مالزی برنامه جنبی خاصی را در نظر گرفته است یا خیر، بیان کرد: با توجه به اینکه شرکت‌کنندگان در تمام ساعات در اختیار برگزارکنندگان مسابقات هستند و در جلسات حضور می‌یابند تا رقبای خود را بشناسند و از تجربیات هم استفاده کنند، لذا امکان تدارک برنامه جداگانه وجود ندارد. با این وجود بعد از پایان مسابقات، جلسه‌ای را در خدمت آنها خواهیم بود و از آنها استفاده خواهیم کرد.
سابقی با اشاره به اینکه بیشترین استفاده‌ای که از حضور قاریان ایرانی در مسابقات مالزی می‌توانیم، انجام دهیم مبارزه با بحث شیعه‌‌هراسی است، گفت: با توجه به جو ضد شیعه که در جهان و به ویژه در این منطقه وجود دارد، در همه جا اعلام می‌کنیم، اگر شما معتقد هستید که ایران و شیعیان، مسلمان نیستند یا قرآن متفاوتی دارند، پس چرا در این مسابقات رتبه اول را کسب می‌کنند؟
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی تأکید کرد: قرآن، محوری برای اتحاد مسلمانان جهان است و ما هم از همین حیث، بیشتر بر روی ترویج قرآن سرمایه‌گذاری می‌کنیم، طبعاً نتایج بهتر و بیشتری را خواهیم گرفت و هیچ اختلاف و مسئله‌ای به وجود نخواهد آمد، لذا باید بیشتر از گذشته نسبت به این قضیه اهتمام داشته باشیم. به عنوان مثال وقتی قاری ایرانی در حضور پادشاه مالزی جوایز خود را دریافت می‌کند، قطعاً این تأثیر مطلوبی بر افکار عمومی خواهد داشت. تبلیغات سوئی که علیه ما راه افتاده است با کسب رتبه قاریان و حافظان در مسابقات بین‌المللی، نادرستی این تبلیغات محرز می‌‌شود. ضمن اینکه زمینه را برای اقدامات و فعالیت‌های بعدی فراهم می‌کند.
سابقی در پایان بیان کرد: از تمام افرادی که در زمینه توسعه فرهنگ قرآنی و ترویج آن گام بر می‌دارند، قدردانی می‌کنم و امیدوارم جمهوری اسلامی ایران، همچنان که تا به حال در زمینه قرآنی بیشترین سرمایه‌گذاری را کرده است از این به بعد نیز بیشترین استفاده از این ظرفیت الهی را داشته باشد تا موفق به پیش‌برد بیش از پیش اهداف خود شود.

انتهای پیام

نظر دهید !!!

نظر شما برای “رایزنی برای دعوت از حافظان و داوران ایرانی در مسابقات قرآن مالزی/ تأثیر کسب رتبه، قابل مقایسه با هیچ کار فرهنگی نیست”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس