وزیر بهداشت بر حکیم‌پروری در تربیت دانشجویان پزشکی تأکید کرد


فوری // لزوم توجه به حکیم پروری در تربیت دانشجویان پزشکی/ پیشنهاد وزیر بهداشت به هیئت دولت برای وصل شدن اینترنتبه گفته خبرنگار استدیو؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری وزارت بهداشت (سیمرغ)، که عصر امروز در پردیس تئاتر تهران، برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های هنری و ادبی خود در زمان دانشجویی اظهار کرد: در زمان دانشجویی، اولین کتاب شعرم را چاپ کردم و اولین فعالیت در تئاتر را نیز در این دوره تجربه کردم و به دلیل تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بزرگان موسیقی ایران از جمله مرحوم کسایی، شهناز و شاگردان مرحوم طاهرزاده و تاج اصفهانی آشنا شدم.

وی با بیان اینکه افراد ماندگار در کشور، افرادی هستند که دانش خود را در هر زمینه‌ای با هنر آمیخته‌اند، گفت: اگر لطافت، ظرافت و هنر را با علم پزشکی بیامیزید، از افراد ماندگار در تاریخ کشور می‌شوید.

وزیر بهداشت تأکید کرد: هنر برای ماندگاری نباید دور از لطافت باشد و زمختی، جزیی از هنر نیست و اگر گذشته هنرمندان ماندگار کشور را مطالعه کنید، مشاهده می‌کنید که افرادی ماندگار و جاودانه شدند که با لطافت سخن گفتند. بنابراین هنر، زبان گفتمان زیبایی‌ها است و اگر زمختی با هنر آمیخته شد، هرگز لطافت نخواهد داشت.

نمکی با بیان اینکه هنر باید آیینه تمام‌نمای زمان خودش باشد، گفت: هنر باید برای مردم، در کنار مردم و با زبان مردم باشد. برخی افراد زبان مردمی بودن هنر را با عوام‌گرایی به اشتباه می‌گیرند؛ به عنوان نمونه، حافظ به گونه‌ای سخن گفته که هم برای ظریف اندیش‌ترین دانشمندان تاریخ، زبان گفتگو و گفتمان است و هم برای کوچه و بازار و می‌بینیم که در کنار قرآن، در طاقچه‌های خانه‌ها، دیوان حافظ قرار گرفته است.

وی یادآور شد: راز ماندگاری هنر این است که هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد. بنابراین هنری که دور از اخلاق باشد، ماندگار و جاودانه نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به حضور پرشور دانشجویان علوم پزشکی در این جشنواره گفت: یکی از دلخوشی‌های ما در آینده این است که انسان‌هایی با ابعاد هنری در جامعه و دانشگاه‌های علوم پزشکی تربیت شوند که در کنار آشنایی با بزرگان علوم پزشکی، بزرگان هنر این سرزمین را نیز به خوبی بشناسند.

وزیر بهداشت در پاسخ به یکی از دانشجویان حاضر مبنی بر زمان وصل شدن اینترنت، گفت: امروز در هیئت دولت، بنده پیشنهاد شما مبنی بر وصل شدن اینترنت را مطرح کردم و قرار شد که در اسرع وقت، اجرایی شود.

 

لزوم توجه به ابعاد وجودی انسان و حکیم‌پروری
سیما سادات‌لاری، معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت نیز در ادامه این همایش با تأکید بر لزوم حکیم‌پروری در عرصه پزشکی اظهار کرد: یکی از دستاورد‌های فرهنگ ایرانی، تربیت انسان‌های چندبعدی است و بزرگانی مانند بوعلی سینا، عمر خیام و زکریای رازی نمونه‌های اعلایی از این انسان‌ها هستند. بوعلی سینا علاوه بر پزشکی، در حوزه فلسفه، منطق، شعر، موسیقی و نجوم نیز حکیم بود.

وی افزود: سم جامعه، تک‌بعدی بودن انسان‌های آن است، بنابراین نیازمند تربیت حکیم در کشور هستیم. هنرمندان بهتر درد جامعه را می‌فهمند و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند به سلامت جسم و روح جامعه کمک زیادی کنند.

وی در ادامه با اشاره به دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ، اظهار کرد: این جشنواره در ۵ بخش فیلم، تئاتر، موسیقی، هنر‌های تجمسی و ادبی برگزار شده است.
سادات لاری بیان کرد: مشاعره بخش ادبی با حضور بیش از ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی برگزار و کتاب جشنواره نیز شامل آثار افراد برتر نیز چاپ و قرار است در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گیرد.
وی ادامه داد: جشنواره سیمرغ امسال با شعار «سالم زیستن، هنر است» با حضور هزار و ۵۵۰ دانشجو و در دو بخش آزاد و بین‌المللی فرهنگ سلامت برگزار شد، ضمن اینکه ۴۴ هزار اثر به دبیرخانه این جشنوراه ارسال و آثاری نیز از ۱۰۳ کشور خارجی در بخش بین‌الملل این جشنواره پذیرفته شد.

انتهای پیام

نظر دهید !!!

نظر شما برای “وزیر بهداشت بر حکیم‌پروری در تربیت دانشجویان پزشکی تأکید کرد”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب وردپرس